World Cup 2022 : “Była walka cios za cios”  ARGENTYNA MISTRZEM ŚWIATA W KATARZE .  PO 36 LATACH ARGENTYNA – FRANCJA 3:3  karne  (4:2)

Argentyna została mistrzem świata!  Na stadionie Lusail, świetny występ Kyliana Mbappe, oraz  Lionela Messiego  . Argentyna zwyciężyła w Mistrzostwach Świata Katar 2022. Mecz rozstrzygnął się po dogrywce i rzutach karnych wynikiem 4:2 dla drużyny Lionela Messiego. Francuzi wyjeżdżają z Kataru ze srebrnymi medalami.

Mieliśmy tutaj również  akcent z Polski i byliśmy dumni z tego , że mamy takich utalentowanych sędziów  i zostali oni wytypowani . Nasza Reprezentacja  Polski niestety nie pokazała na co ją stać w przyszłości i pokazac ducha walki , a nie pieniadze które wielu reprezentacją  przesłaniają wyniki czy branie udziału i ile będą mieć premii .

To już szósty  finał Argentyny,a  czwarty  Francji to był finał tej ery i tego momentu tych czasów . Takiego finału oczekiwaliśmy od tych rozgrywek jakie są Mistrzostwa Świata w Katarze jakies inne lepsze od tych dotychczasowych .Jak oglądałem w tym roku w Polsce  w Krakowie czy  w Wielkiej Brytanii Londynie oraz Bristolu   te rozgrywki dobrze się ogląda,  ale powiem , że jednak najlepiej jak te  zawody  Mistrzostwa Świata rozgrywać na wakację bo wszyscy wychodza na pole , czy na dwór,   a  są też organizwoane wiosek czy miejsc  do oglądania w pubuch czy kawarianiach oraz na zewnątrz jak dawniej było czy   inni   te rozgrywki lepiej dopingują oczywiście  to była przyjemnośc i emocję oglądac ten finał w Bristolu tego meczu finałowego co dał nam ten finał

Finał był jednym z najlepszych od czasów Finałów  meczów na tych mistrzostwach świata.  Argentyna pewnie prowadziła przez większość meczu 2:0, ale później Mbappe zanotował hart – tika i dał swojej drużynie dogrywkę. Gdy Messi znów wyprowadził Argentynę na prowadzenie, to Mbappe strzelił swoją bramką , które dał Francji dogrywkę , a potem karne.  W nich jednak lepsza okazała się Argentyna, która tym samym sięgnęła po mistrzostwo świata!

Przed meczem tak wygladały wyniki i finały obu reprezentacji

Argentyna

1) 1930, Montevideo: Urugwaj – Argentyna 4:2 (1:2)

2) 1978, Buenos Aires: Argentyna – Holandia 3:1 po dogr. (1:1, 1:0)

3) 1986, Meksyk: Argentyna – Niemcy 3:2 (1:0)

4) 1990, Rzym: Niemcy – Argentyna 1:0 (0:0)

5) 2014, Rio de Janeiro: Niemcy – Argentyna 1:0 po dogr. (0:0)

Francja

1) 1998, Paryż: Francja – Brazylia 3:0 (2:0)

2) 2006, Berlin: Włochy – Francja 1:1 po dogr. (1:1, 1:1), karne: 5-3

3) 2018, Moskwa: Francja – Chorwacja 4:2 (2:1)

W 17. minucie Albicelestes bardzo dobrze rozegrali akcje przed bramka Francji, jednak Angel di Maria zwieńczył ją uderzeniem, po którym futbolówka poszybowała wysoko ponad bramkę. Argentyna była w natarciu

Z koleji w  20. minucie wywalczyła rzut karny. Bezsensownie zachował się Ousmane Dembele, który trącił rozpędzonego Angela di Marię i Szymon Marciniak podjął właściwą decyzję wskazując na “wapno”. Do piłki podszedł nie kto inny, jak Leo Messi i kapitan pewnym i zarazem sprytnym uderzeniem pokonał Llorisa.

W 23. minucie Marciniak podyktował rzut karny – faulowany był doświadczony Angel Di Maria, wracający do gry po przerwie spowodowanej kontuzją. Do piłki podszedł Messi i zmylił Hugo Llorisa. “Albicelestes” nie zwalniali tempa, stwarzali kolejne okazje i w 36. minucie podwyższyli prowadzenie. Po szybkiej akcji z udziałem m.in. Messiego piłkę dostał Alexis Mac Allister i podał na pole karne, gdzie skutecznym strzałem popisał się Di Maria.

W 80. minucie napastnik PSG, który 20 grudnia skończy dopiero 24 lata, wykorzystał rzut karny. Bramkarz Emiliano Martinez rzucił się w dobra stronę, lecz strzał był taki silny, że nie zdołał odbić piłki. Kilkadziesiąt sekund później było już 2:2. Tym razem Mbappe popisał się bardzo precyzyjnym strzałem z woleja. Argentyńscy fani, którzy stanowili większość wśród 89 tysięcy widzów na trybunach, zamilkli. Przez większość meczu nic nie zapowiadało takiego obrotu sprawy, tymczasem teraz musieli sobie przypomnieć ćwierćfinał z Holandią, gdy ich ulubieńcy również prowadzili 2:0, a w końcówce meczu stracili dwa gole (ostatecznie Argentyna wygrała wówczas po rzutach karnych). Do końca regulaminowego czasu wynik już się nie zmienił. Marciniak doliczył osiem minut, w końcówce Messi popisał się jeszcze mocnym strzałem z dystansu, lecz Lloris tym razem nie dał się pokonać.

1. minucie Messi. Kapitan Argentyńczyków dopadł do piłki odbitej przez Llorisa i skierował ją do bramki. Chwilę trwało jeszcze sprawdzanie, czy wcześniej nie było spalonego, ale półautomatyczny system potwierdził zdobycie gola zgodnie z przepisami. Jednak i na to trafienie Argentyńczyków rywale potrafili odpowiedzieć.

W 116. minucie meczu Gonzalo Montiel zagrał ręką piłkę we własnym polu karnym i Mbappe wyrównał na 3:3, kolekcjonując tym samym hat-tricka. W końcowych minutach działo się jeszcze dużo i zarówno Argentyna jak i Francja mogła trafić na wagę zwycięstwa, jednak ostatecznie mecz zakończył się konkursem rzutów karnych.

W 118. minucie pewnie prowadzący zawody Marciniak podyktował rzut karny za zagranie ręką Gonzalo Montiela. Skutecznym wykonawcą ponownie okazał się Mbappe, który ósmą bramką zapewnił sobie tytuł króla strzelców turnieju. To drugi hat-trick w historii finałów MŚ, a pierwszy od 1966 roku (wtedy Anglik Geoff Hurst). W serii rzutów karnych Argentyńczycy byli bezbłędni, m.in. Messi. Wśród Francuzów pomylili się Kingsley Coman i Aurelien Tchouameni (natomiast skutecznie strzelił m.in. Mbappe). Ostatecznie podopieczni Scaloniego wygrali “jedenastki” 4-2, tę decydującą wykorzystał Montiel.

Finał: Argentyna – Francja 3:3 po dogrywce (2:2, 2:0), karne 4-2.

Bramki: 1:0 Lionel Messi (23-karny), 2:0 Angel Di Maria (36), 2:1 Kylian Mbappe (80-karny), 2:2 Kylian Mbappe (82), 3:2 Lionel Messi (109), 3:3 Kylian Mbappe (118-karny).

Żółta kartka – Argentyna: Enzo Fernandez, Marcos Acuna, Leandro Paredes, Gonzalo Montiel, Emiliano Martinez. Francja: Adrien Rabiot, Marcus Thuram.

Sędzia: Szymon Marciniak (Polska). Widzów: 88 966.

Argentyna – Francja 3:3 po dogrywce (2:0) 4:2 w rzutach karnych

1:0 – Lionel Messi 23′ rzut karny

2:0 – Angel Di Maria 36′

2:1 – Kylian Mbappe 80′ rzut karny

2:2 – Kylian Mbappe 81′

3:2 – Leo Messi 109′