World Cup 2022 Chorwacji wywalczyli brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Katarze. Chorwacja wygrywa z Maroko 2:1

Mistrzostwa świata w piłce nożnej: awans Maroka i Chorwacji to zaskoczenie na tych mistrzostwach świata napewno . Belgia , Niemcy , Hiszpania  poza turniejem to takie potegi są juz w domu , a te druzyny wywalczyły coś niesamowitego w historii  dla swoich krajów  .

W meczu o trzecie miejsce spotkały się drużyny, które rywalizowały ze sobą  na początku turnieju.

Grupowa rywalizacja zakończyła się bezbramkowym remisem. W fazie pucharowej obie drużyny zaskakiwały świat.

Chorwacja wyeliminowała Brazylię, natomiast Maroko – Hiszpanię i Portugalię.

Po przegranych półfinałach – odpowiednio z Argentyną (0:3) i Francją (0:2) selekcjonerzy Zlatko Dalić i Walid Regragui dokonali kilku zmian w składach.

Dla Marokańczyków, mimo porażek w dwóch ostatnich meczach turnieju (w półfinale ulegli Francji 0:2), to historyczny wynik są bowiem pierwszym afrykańskim krajem, który dotarł do półfinału mistrzostw świata.
W przeszłości na etapie ćwierćfinałów odpadły Kamerun (1990), Senegal (2002) i Ghana (2010).

Selekcjoner “Lwów Atlasu” Walid Regragui zaledwie trzy miesiące przed mundialem zastąpił krytykowanego za decyzje personalne Bośniaka Vahida Halilhodzica i szybko znalazł wspólny język z nowymi podopiecznymi. Efektem były m.in. sensacyjne zwycięstwo nad Belgią 2:0 w fazie grupowej, wyeliminowanie (po rzutach karnych) Hiszpanii w 1/8 finału oraz wygrana 1:0 z Portugalią w ćwierćfinale.

W pierwszej połowie oba zespoły grały odważnie, nie kalkulowały .

Chorwaci już w siódmej minucie objęli prowadzenie.  Po bardzo widowiskowej akcji gola uderzeniem głową strzelił obrońca Josko Gvardiol, któremu także głową i asystował doświadczony Ivan Perisic.   Radość Chorwatów z gola trwała jednak bardzo krótko. Już w 9. minucie Maroko wyrównało po uderzeniu głową Achrafa Dariego.

3’ Kuriozalna sytuacja. Bounou wybił piłkę tak nieszczęśliwie, że ta przeleciała… wzdłuż linii bramkowej

7’ (1:0) Znakomicie rozegrany rzut wolny. Lovro Majer miękko podał piłkę do Ivana Perisicia. Ten odegrał głową do Josko Gvardiola, który w ten sam sposób pokonał Yassine’a Bounou.

9’ (1:1) Błyskawiczna odpowiedź, także po rzucie wolnym! Niezbyt dobra wrzutka Hakima Ziyecha została zablokowana przez Majera, ale dość przypadkowo piłka trafiła do Yacine’a Dariego. Stoper trafił do siatki z kilku metrów.

18’ Perisić dośrodkował z lewej strony na głowę Andreja Kramaricia. Bounou złapał piłkę bez kłopotów.

24’ Modrić oddał płaski strzał sprzed szesnastki. Bounou z wielkimi problemami wybił piłkę poza pole bramkowe.

37’ Ziyech zagrał z rzutu rożnego, Youssef En-Nesyri przedłużył lot piłki, jednak nikt jej nie przeciął przed bramką.

Po zmianie stron mecz lepiej układał się Chorwatom , którzy więcej atakowali i stwarzali to ciekawsze akcję .

Przed końcem pierwszej połowy spotkania padła jeszcze jednak, i jak się później okazało ostatnia w tym meczu, bramka. Chorwaci przeprowadzili szybką akcję, którą świetnym uderzeniem wykończył Mislav Orsić.

To własnie w 42. minucie pięknym strzałem w długi róg popisał się Orsić. Piłka przeleciała nad bramkarzem, odbiła się od słupka i wpadła do bramki.

47’ Mocne uderzenie Orsicia. Piłka trafiła w boczną siatkę po rykoszecie.

61’ Kramarić opuszcza boisko z kontuzją. Chwilę później ten sam powód był przyczyną zmiany Dariego i Jawada El-Yamiqa.

71’ Potężny strzał Nikoli Vlasicia z dystansu. Niezła próba, choć niecelna.

75’ Po dośrodkowaniu En-Nesyri znalazł się sam na sam z Livakoviciem. Chorwacki bramkarz triumfował w tej rywalizacji. Chwilę wcześniej Gvardiol został przewrócony przez Sofyana Amrabata w polu karnym Maroka. Sędzia nie dopatrzył się faulu. Bardzo kontrowersyjna decyzja.
87’ Mateo Kovacić pokręcił Marokańczykami w polu karnym, ale spudłował z kilku metrów.

90’+7 Ostatnia szansa Marokańczyków. En-Nesyri główkuje z kilku metrów, ale ponad poprzeczką!

Reprezentanci Chorwacji w swoim szóstym występie w mistrzostwach świata po raz trzeci zdobyli medal.

W sobotę pokonali w Ar-Rajjan rewelację turnieju Mistrzostw Świata  Maroko uległo , aż  2:1 .

Za to trzeba napomnieć , iż  w  1998 roku piłkarze z Bałkanów zajęli trzecie miejsce na podium ,  a w 2018 – drugie miejsce .

Ostatecznie, “Lwy Atlasu” nie zdołały zostać pierwszą afrykańską oraz arabską drużyną, która stanęła na podium mistrzostw świata.

Expert UEFA Trener  / Football Zawodnik – FOOTBALL FIFA World Cup 2022 Radio, Informacje24 , JWSPORT , Magazyn ,Gazeta  Strona internetowa   Jacek Waszak

Chorwacja – Maroko 2:1 (2:1)

Bramki: 1:0 Josko Gvardiol (7-głową), 1:1 Achraf Dari (9-głową), 2:1 Mislav Orsic (42)
Żółta kartka – Maroko: Azzedine Ounahi, Selim Amallah
Widzów: 44 137

Chorwacja: Dominik Livakovic – Josip Stanisic, Josip Sutalo, Josko Gvardiol – Mislav Orsic (90+5. Kristijan Jakic), Lovro Majer (66. Mario Pasalic), Luka Modric, Mateo Kovacic, Ivan Perisic – Marko Livaja (66. Bruno Petkovic), Andrej Kramaric (61. Nikola Vlasic)

Maroko: Bono – Achraf Hakimi, Achraf Dari (64. Badr Benoun), Jawad El Yamiq (66. Selim Amallah), Yahia Attiat-Allal – Abdelhamid Sabiri (46. Ilias Chair), Sofyan Amrabat, Bilel El Khanouss (56. Azzedine Ounahi) – Hakim Ziyech, Youssef En-Nesyri, Sofiane Boufal (64. Anass Zaroury)