PKO Ekstraklasa : Przerwana seria bez porażek Lecha Poznań . Legia Warszawa zrobiła wielki krok w kierunku mistrzostwa Polski . To już 51 mecz obu klubów w ciągu ostatnich 17 lat . Lecha. Poznań – Legii Warszawa. 0: 1 .

Zespół ze stolicy umocnił się na pozycji lidera. Przewaga nad drugim Piastem Gliwice wynosi 8 punktów.Oba zespoły miały się spotkać 14 marca. Organizatorzy liczyli, że mecz obejrzy ponad 30 tysięcy widzów, co mogło być rekordem sezonu. W związku z pandemią koronawirusa dzień przed meczem zawieszono rozgrywki.

20:00 na Stadionie Miejskim mieszczącym się przy ulicy Bułgarskiej 17 w Poznaniu, początek meczu 27. kolejki piłkarskiej PKO Ekstraklasy sezonu 2019/2020, pomiędzy drużyną Lecha Poznań a zespołem Legii Warszawa. Już 51 mecz obu klubów w ciągu ostatnich 17 lat

Legia Warszawa jest drużyną z którą Lech Poznań rozegrał do tej pory najwięcej meczów w swojej prawie 98-letniej i bogatej historii (133 spotkania). Pierwszy pojedynek graczy Kolejorza z legionistami odbył się w 1948 roku. Wówczas Lech pokonał Legię w Poznaniu 5:4. Rok później wygrał jeszcze wyżej, bo aż 4:1. W pierwszych 5 meczach Kolejorzowi udało się zwyciężyć 4 razy.

Wliczając mecze ligowe, te w Pucharze Polski oraz w Superpucharze Polski w żadnym z 19 ostatnich spotkań nie było remisu (w tym czasie Lech odniósł 8 zwycięstw przy 11 wygranych Legii). Ostatni remis miał miejsce jesienią 2014 roku w Warszawie (2:2), a w Poznaniu jesienią 2013 (1:1).

Tak ostatnio się kształtowały na przełomie mecze w ostatnim sezonach mozna zauwazyc kto wygrywał I gdzie : 2017/2018: Lech – Legia 3:0 , 2017/2018: Legia – Lech 2:1 , 2017/2018: Lech – Legia 0:3 (walkower), 2018/2019: Legia – Lech 1:0 , 2018/2019: Lech – Legia 2:0 , 2018/2019: Lech – Legia 1:0 , 2019/2020: Legia – Lech 2:1. Nie zmienia się za to fakt, że remisy rzadko w ostatnich latach padają w meczach Lecha z Legią. Ostatnim razem stało się to w 2014 roku.

Najgłośniejszym wydarzeniem sobotniego meczu były… fajerwerki. Na kwadrans przed końcem spotkania, nad stadionem zaczął się mały pokaz pirotechniczny. Jak się potem okazało, za wszystkim stali kibice Legii, którzy odpalili petardy w barwach stołecznego klubu.

W pierwszej połowie Niewiele było w niej groźnych sytuacji i składnych akcji. Legia strzeliła gola po kuriozalnej interwencji bramkarza Lecha. Po dośrodkowaniu Waleriana Gwilli Mickey van der Hart piąstkował w plecy obrońcy Djordje Crnomarkovicia.

17 minuta meczu Tomas Pekhart trafia do siatki, ale z wielką pomocą gospodarzy. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego interweniował bramkarz Lecha, który odbił piłkę w plecy Crnomarkovicia. (Bramkarz Lecha Mickey van der Hart wyskoczył do niezbyt groźnego dośrodkowania Waleriana Gwili, ale wypiąstkował piłkę prosto w plecy swojego kolegi Djordje Crnomarkovicia. Piłka poleciała w kierunku bramki Lecha, odbiła się od poprzeczki, po czym z bliska wbił ją do siatki Tomasz Pekhart.

W drugiej połowie zaczeło się w 47 minucie Jako pierwszy po przerwie zaatakował Puchacz. Potężny strzał lewą nogą. Niezła próba, ale zabrakło dokładności

55 minucie fantastyczna akcja dla Lecha . Po dośrodkowaniu Ramireza obrońcom Legii urywa się Crnomarković, który pokonuje Majeckiego. Chorągiewka jednak w górze! Będzie VAR, bo sytuacja była stykowa
Ostatecznie nie ma gola . Crnomarković na centymetrowym spalonym

W 62. minucie po zagraniu Tiby uderzał Filip Marchwiński, Majecki spisał się bez zarzutu.
Kolejorz zaczął grać nieco lepiej.

Poprzeczka! Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłką głową odbił naciskany Martins i zapachniało bramką

Ostatnie pięć minut. To już jest ten moment, kiedy Lech musi postawić wszystko na jedną kartę. Nie ma na co czekać!

84 minuta Antolić dobra akcja i strzelał mocnym uderzeniem w bramkę , ale niestety prosto w ręce van der Harta z Lecha .

Jeszcze w doliczonym czasie była okazja gdy Byłą równiez na drugiego gola dla Legii. Bał się strzelać Karbownik, z kolei ze strzału (?) Jędrzejczyka nic nie wyszło. Piłkę przejmują gospodarze

Widzieliśmy tylko jeden gol Tomasa Pekharta, który pokonał „Kolejorza” na jego pustym stadionie 1-0 po tym meczu Lecha Poznań oddala się na piąta pozycję w tabeli I musi ciężko walczyć o Lige mistrzó oraz o Uefa mecze w Europie .

Pierwszy raz w tym sezonie wygrywamy mecz nie będąc zdecydowanie lepszym czy dominującym zespołem. Nie graliśmy na swoim najlepszym poziomie, na początku nie mogliśmy złapać swojego właściwego rytmu. Zwykle przy takiej grze spotkania kończyły się remisami, albo naszą porażką. Dlatego to zwycięstwo ma też dla mnie dodatkową wartość wywiadu udzielił dla Polsat Sport Trener Legii Warszawy Aleksandar Vuković.

Lecha. Poznań – Legii Warszawa. 0: 1

Lech Poznań ;Mickey van der Hart, Bohdan Butko, Lubomir Satka, Djordje Crnomarković, Wołodymyr Kostewycz, Tymoteusz Puchacz, Karlo Muhar (75′ Jakub Moder), Pedro Tiba, Kamil Jóźwiak, Dani Ramirez (60′ Filip Marchwiński), Timur Żamaletdinow (64′ Christian Gytkjaer)

Legia Warszawa : Radosław Majecki, Artur Jędrzejczyk, Mateusz Wieteska, Igor Lewczuk, Michał Karbownik, Marko Vesović, Walerian Gwilia (74′ Mateusz Cholewiak), Andre Martins (67′ Bartosz Slisz), Domagoj Antolić, Luquinhas (93′ William Remy), Tomas Pekhart

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków)

Stadion: Poznań Widzów: bez publiczności

Check Also

Super Puchar: Bawarski walec nie zwalnia tempa. Bayern Monachium – Sevilla FC 2:1 Dogrywka w meczu  . (1:1, 1:1, 2:1)

Bayern Monachium pokonał po dogrywce Sevillę FC 2:1 i wywalczył Superpuchar Europy. O triumfie zespołu …