FC Barcelona  Mistrzem Ligii La Liga w Hiszpanii.   Celta Vigo pokonała u siebie  FC Barcelonę 2:1 , ale Robrert  Lewandowski i tak został królem strzelców  z 23 golami  i wygrał  Trofeum Pichichi.

Celta Vigo wygrywa na wałsnym stadionie 2-1 , a gole dla klubu strzelił , aż dwa   Gabri Veiga 42` , 65` próbowała jeszcze zremisować  FC Barcelona ale nie udało się i widzieliśmy jedynego gola strzelił dla katalończyków  Ansu Fati 79`

Barcelona zakończyła sezon 2022/2023  z dorobkiem 88 punktów i odzyskała tytuł po czterech latach. W niedzielę rozstrzygnęły się  na korzyść Realu Madryt   losy wicemistrzostwa.

“Królewscy” zremisowali z Athletic Bilbao 1:1 i drugie miejsce w tabeli zapewnił im gol na 2:2 zdobyty przez Jorge Pascuala z… Villarrealu w doliczonym czasie gry w spotkaniu ze stołecznym Atletico. Gdyby lokalny rywal Real wygrał, to on byłby wicemistrzem.

Robert Lewandowski już w pierwszym sezonie w La Liga został mistrzem Hiszpanii z Barceloną. Polak sięgnął także po Trofeo Pichichi, czyli nagrodę dla najlepszego strzelca rozgrywek. Wygrał z wyraźną przewagą nad drugim Karimem Benzemą. Sprawdź klasyfikację końcową.

Robert Lewandowski został najlepszym strzelcem ligi hiszpańskiej! Polak w ostatnim meczu sezonu nie strzelił gola , ale nikt mu nie zagroził

Przed startem kolejki zajmowali 17. miejsce i musieli się pilnować, żeby nie osunąć się pod kreskę na samym finiszu, co oznaczałoby pożegnanie się z La Liga.

Od samego początku na murawie działo się sporo. To jedna, to druga drużyna próbowała zaskoczyć przeciwnika, choć nie przekładało się to na większe konkrety. Z celnymi, ale niezbyt mocnymi strzałami radzili sobie odpowiednio Marc-Andre ter Stegen oraz Ivan Villar.

W pierwszym kwadransie po zgraniu piłki przez Roberta Lewandowskiego do siatki trafił Franck Kessie, jednak po analizie VAR słusznie odgwizdano spalonego. Wykorzystała to Celta, choć dopiero w 42. minucie. Haris Seferović obsłużył Gabriego Veigę, a ten trafił do siatki Dumy Katalonii i do przerwy Barcelona przegrywała 0:1.

W drugą odsłonę także lepiej weszli gospodarze. Początkowo nie działo się wiele, ale w 65. minucie Carles Perez podał do Veigi, a ten “centrostrzałem” skompletował dublet. Uderzenie piłkarza Celty całkowicie zasłużyło wprowadzonego chwilę wcześniej na murawę Inakiego Penę.

Katalończycy starali się jeszcze nawiązać walkę o korzystny rezultat i poniekąd udało im się to w 80. minucie. Ousmane Dembele obsłużył Ansu Fatiego, a ten strzałem głową z bliskiej odległości trafił na 1:2.

Na więcej zabrakło czasu i to Celta zainkasowała trzy punkty, utrzymując się tym samym w La Liga. Barcelona zakończyła zaś sezon z dziesięcioma punktami przewagi nad drugim Realem Madryt.

Taką ciekawostka jest , że Robert Lewandowski jest piątym zawodnikiem Barcelony, który wygrał Trofeum Pichichi w swoim pierwszym sezonie w klubie:

1.Hans Krankl (1978/79)

2.Quini (1980/81)

3.Romário (1993/94)

4.Ronaldo (1996/97)

5.Robert Lewandowski (2022/23)

W jego karierze to już dziesiąta statuetka najlepszego strzelca. Pierwszy raz zdobył ją w sezonie 2007/08 w barwach Znicza Pruszków w 2. lidze. Potem nagrodę zgarnął w Lechu Poznań, kiedy strzelił 18 bramek.

Następnie aż siedmiokrotnie, a pięć razy z rzędu w ostatnich sezonach w barwach Bayernu, odbierał armatę dla najlepszego strzelca Bundesligi. Warto podkreślić, w sezonie 2020/21 strzelił 41 bramek. Tym samem pobił blisko 50-letni rekord Gerda Muellera (40).

Najlepsi strzelcy La Liga 2022/2023:

Robert Lewandowski najlepszym strzelcem ligi hiszpańskiej La Liga

Klasyfikacja strzelców La Liga 2022/23.

1. Robert Lewandowski (FC Barcelona) – 23 gole (+7 asyst)

1. Karim Benzema (Real Madryt) – 19 (+3 asysty)

1. Joselu (Espanyol) – 16 (+2 asysty)

1. Antoine Griezmann (Atletico Madryt) – 15 (+16 asyst)

1. Borja Iglesias (Real Betis) – 15 (+3 asysty)

1. Vedat Muriqi (Mallorca) – 15 (+3 asysty)

1. Enes Unal (Getafe) – 14 (+3 asysty)

1. Alvaro Morata (Atletico Madryt) – 13 (+2 asysty)

1. Taty Castellanos (Girona) – 13

1. Nicolas Jackson (Villarreal) – 12 (+4 asysty)

1. Iago Aspas (Celta Vigo) – 12 (+3 asysty)

1. Alexander Sorloth (Real Sociedad) – 12 (+3 asysty)